Blog

Yenilendiğimiz sürece varız…

ATP’DEN MÜŞTERİLERE DEĞER KATAN UYGULAMA: TRADESOFT ROBOCANTS SÜREÇ OTOMASYONU

Türkiye yazılım sektörünün lider şirketlerinden ATP, sermaye piyasalarında faaliyet gösteren şirketlerin operasyonel verimliliği artıran robotik otomatik süreç uygulaması RoboCanTS!

Tradesoft markası altında sağladığı aracı kurum ve portföy yönetimi çözümleriyle Türkiye sermaye piyasalarının lider teknoloji şirketlerinden olan ATP, kurumların operasyonel iş yükünü hafifleten ve aracı kurumlara olan desteğini daha ileri düzeylere taşıyacak Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) uygulaması RoboCanTS’yi kullanmaktadır. Tradesoft ArGe tarafından geliştirilen RoboCanTS sistemlerin günlük iş yükünün büyük kısmını üstlenerek, şirketlere hız ve verimlilik getiriyor.  Kurum çalışanlarının ve yöneticilerin daha stratejik konulara odaklanmasına olanak sağlıyor.

7/24 takım arkadaşı RoboCanTS

7/24 çalışabilen RoboCanTS, seans öncesi ve sonrası tüm işlemleri yapabiliyor, zaman kritik işleri vaktinde tamamlıyor, mevzuatsal ve denetimsel tüm raporları hazırlayıp, istenilen kişilere bilgilendirme yapabiliyor. Uygulama ile seans içerisinde veya sonrasında yapılan tüm tekrar eden operasyonel iş süreçleri analiz edilerek optimize ediliyor, otomatikleştirilebiliyor. Rutin işlerin RoboCanTS tarafından üstlenilmesi ile kurum çalışanları ve yöneticileri işle ilgili daha stratejik ve değer yaratan konulara odaklanabiliyorlar.

Sorunsuz ve hatasız çalışan RoboCanTS hızlı bir şekilde kurum ile Borsa, Takasbank ve MKK arasındaki bilgi transferini gerçekleştiriyor; gerekli verileri alıp sisteme kaydederek kurumlara değer katıyor. Dijital dönüşümle verimlilik artışı sağlayan RoboCanTS iş kapasitesini de önemli ölçüde artırıyor. Küresel danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan bir rapora göre, RPA uygulamaları iş kapasitesini %52’ye kadar artırıyor.

RoboCanTS’nin modern ara yüzü sayesinde tüm iş süreçlerini bilgisayardan, tabletten veya mobil cihazlardan izlemek mümkün oluyor ve kurumun operasyonel süreçleri tek merkezden yönetiliyor. Rutin işleri üstlenen RoboCanTS çalışan memnuniyetini üst seviyeye taşırken, iş süreçlerindeki riski de asgari düzeye indiriyor.

Sermaye Piyasalarının ihtiyaçlarına uygun yerli RPA uygulaması: RoboCanTS

Uygulama ile ilgili açıklama yapan ATP’nin sermaye piyasaları birimi Tradesoft’un yöneticisi ve ATP Genel Müdür Yardımcısı Hamit Can şunları söyledi: “Sermaye piyasalarında faaliyet göstermek, yatırımcılara hizmet vermek kolay bir operasyon değil. Aracı kurumların yürütmesi gereken bir çok rutin işlem zaman alıyor. Verilerin düzenlenmesi, kaydedilmesi, dosyaların hazırlanması gibi işlemlerde tüm dünyada RPA uygulamaları gerçek anlamda katma değer yaratıyor. Tradesoft olarak deneyim ve öğrenimlerimizi kullanarak sermaye piyasalarının ihtiyaçlarına uygun yerli bir RPA uygulaması olan RoboCan’ı geliştirdik. RoboCan, çalışanların yüksek katma değerli stratejik konular üzerinde çalışmaları için gerekli zamanı kazanmalarını sağlarken, günlük rutin işlemlerde oluşabilecek hataları da yok ediyor. Aracı kurumlara ve yatırımcılara büyük katkılarda bulanacak ürünümüzün büyük ilgi göreceğine inanıyorum.”
ATP Hakkında:
1997 yılında kurulan ATP, şirketlerin kritik işlemlerine kurumsal yazılım ve altyapı çözümleri sağlayan bir teknoloji şirketidir. Ata Holding bünyesinde yer alan ve halka açık bir şirket olan ATP’nin, Tradesoft, Zenia ve ATP Digital markaları farklı sektörlere hizmet vermektedir. Tradesoft, sermaye piyasaları ve finans sektörü için kapsamlı yazılım platformları geliştirmektedir; Borsa İstanbul işlem hacminin rakip sistemler arasındaki en büyük payına sahiptir. Zenia’nın hızlı servis restoran zincirlerine özel Hero yazılımları, küresel markalarda 2.600’den fazla restoranda kullanılmaktadır. ATP Digital, ürünleri ve yazılım hizmetleri ile orta ve büyük ölçekte şirketlerin dijital dönüşüm projelerini desteklemektedir. Türkiye, Çin ve EMEA Bölgesinde 450’nin üzerinde müşterisi bulunan ATP, 2020 senesinde TS China şirketinin %51’ini satın alarak Çin ve Asya Pasifik pazarlarına  adım atmıştır. ArGe yatırımları ve hizmet verdiği sektörlerde yenilikleriyle öne çıkan ATP ArGe Merkezi, yürüttüğü yapay zeka, büyük veri, makine öğrenimi ve derin öğrenme çalışmaları ile kurumların değişim risklerini yönetmelerine ve fırsatlara dönüştürmelerine destek olmaktadır. www.atp.com.tr